butelka dla noworodka

Butelka dla noworodka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedynymi butelkami dla niemowląt dostępne dla rodziców były modele wykonane ze szkła. Obecnie czasy się zmieniły i dużą popularność zyskała plastikowa butelka dla noworodka. Odporna na pękanie i dużo lżejsza niż szklany odpowiednik, plastikowy model dla niemowląt szturmem zdobył serca rodziców.

Jednak doniesienia o szkodliwych związkach chemicznych w plastiku stosowanym do produkcji butelek, sprawiły, że dużą uwagę zwraca się na firmy oferujące produkty wolne od BPA czy ftalenów. Związki te mogą powodować potencjalnie szkodliwe zmiany w rozwoju dzieci. Do łask wracają również szklane butelki do karmienia. Które z nich jest tak naprawdę lepsza dla noworodka?

Butelka dla noworodka – zalety i wady szkła

Problem ze szklanymi butelkami jest dość oczywisty – mogą się potłuc. Wystarczy upuścić jedną sztukę na podłogę w środku nocy, aby nie tylko popsuć sobie humor sprzątaniem potłuczonych odłamków, ale zwiększyć ryzyko zacięcia się ostrymi końcami szkła. Jako tworzywo samo w sobie szkło jest ciężkie i nieporęczne w trzymaniu. Łatwo się ślizga od mokrych lub wilgotnych rąk.

Z drugiej strony szklane butelki są wytrzymałe i nie zawierają żadnych substancji chemicznych, które mogłyby potencjalnie dostać się do mieszanki dla niemowląt. Nie rysują się oraz nie ulegają zadrapaniom.

Butelka dla noworodka – plastikowa alternatywa

Plastikowe butelki dla niemowląt są lekkie, mocne i nietłukące się. W 2012 r. Agencja Żywności i Leków zakazała stosowania bisfenolu A w produkcji butelek dla niemowląt i kubków niekapków. Pojawiły się obawy, że substancja chemiczna w poliwęglanowym plastiku może prowadzić do pewnych nowotworów, zmian w mózgu i w układzie rozrodczym niemowlaków podczas wczesnego dojrzewania. Wszystkie plastikowe akcesoria sprzedawane w USA oraz w państwach należących do Unii Europejskiej są teraz wolne od BPA.Z kolei w 2013 r. zakazano całkowicie stosowanie żywic epoksydowych na bazie bisfenolu A w wyściółce puszek z mlekami modyfikowanymi dla niemowląt.

Zakaz stosowania BPA oznacza też, że plastikowe butelki dla niemowląt obecne w sklepach, są wolne od potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Aby mieć 100% pewności, że dany model nie posiada wspomnianych wyżej związków, zawsze można sprawdzić symbol recyklingu wytłoczony na spodzie butelki. Cyfra 7 lub etykieta PC (oznaczająca poliwęglan) jest znakiem, że butelka prawdopodobnie zawiera BPA. Butelki z symbolami 1, 2 lub 4 są wykonane z polietylenu, a butelki 5 z polipropylenu. Oba rodzaje butelek można bezpiecznie używać, ponieważ żaden z nich nie zawiera BPA.

Wybór odpowiedniej butelki dla dziecka

Istnieją zasadniczo dwa rodzaje butelek dla niemowląt: plastikowe oraz szklane. Wybór idealnego typu często zależy od budżetu domowego oraz preferencji dziecka. Nie ma, co ukrywać, że plastikowe modele są o wiele tańsze od szklanych odpowiedników i bardziej praktyczne. Dostępne są w wielu wzorach i posiadają różne kształty. Ich upuszczenie nie grozi potłuczeniem i koniecznością zakupu nowej sztuki.

Jeśli chcesz wypróbować szklane butelki, ale martwisz się o ich pęknięcie, niektóre firmy oferują silikonowe rękawiczki ochronne, które są zakładane na butelką, aby ją chronić podczas upadków.

Jak dbać o butelkę dla noworodka?

Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i dbania o akcesoria do karmienia:

  • nie używaj gorącej wody ani drażniących środków czyszczących do butelek z plastiku, ponieważ może to spowodować zmatowienie się tworzywa. Zamiast tego użyj łagodnego środka czyszczącego i ciepłej wody
  • przed włożeniem akcesoriów do karmienia do zmywarki upewnij się, że ich producent zawarł odpowiednią informację, która pozwala myć je w taki sposób. Inaczej istnieje ryzyko uwolnienia szkodliwych substancji z tworzywa pod wpływem wysokiej temperatury
  • unikaj butelek o niestandardowych kształtach, które zawierają trudno dostępne miejsca, utrudniające dokładne mycie
  • okresowo sprawdzaj stan wszystkich komponentów butelki, a w razie zauważenia pęknięć lub odbarwień wymień je na nowe.