Wiosenne pomysły na zabawy z dzieckiem

Wiosna to idealna pora na rodzinne spędzanie czasu poza domem. Piękna pogoda, budząca się do życia przyroda i mnóstwo witaminy D to niewątpliwe zalety wiosennej aury. Dłuższe dni zachęcają do zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci są z natury ciekawskie świata, więc dlaczego by nie wyjść z nimi na spacer do zieleniejącego się parku albo lasu? Oprócz zwykłych przechadzek, warto spędzić czas z dzieckiem w bardziej aktywny sposób. Oto nasze sposoby na rodzinne i zdrowe aktywności na świeżym powietrzu:

  1. Rowerowa przejażdżka – zarówno rodzic jak i dziecko może czerpać korzyści z jazdy na rowerze dzięki wielofunkcyjnemu rowero-wózkowi. Specjalnie skonstruowany rower posiada w przedniej części wbudowany wózek. Maluch ma okazję podziwiać otoczenie a rodzic może spalić kalorie. Świetny wybór dla mobilnych rodzin. Takie rozwiązanie zapewnia pokonanie większych odległości i szersze poznanie nowych rzeczy.
  2. Kredowe rysunki – dzięki kolorowej kredzie dziecko ma możliwość zapoznania się z barwami a także uczy się rysować.
  3. Zbieranie skarbów – idealnym zajęciem angażującym dziecko jest zbieranie kolorowych kamyków lub rzeczy, które wcześniej rozłożyliśmy w ogrodzie. Przedmioty muszą być na tyle znajome dla malucha aby mógł się nimi zainteresować, np. ulubiona maskotka albo samochodzik.
  4. Wizyta w ogrodzie botanicznym – idealna propozycja dla całej rodziny. Podziwianie pięknych i egzotycznych motyli, płazów czy gadów może być tak samo edukacyjnie dla rodzica jak i dla malucha.
  5. Bańki mydlane – wielkie bańki przyciągają uwagę dziecka i są niecodziennym zjawiskiem dla malucha. Wiele dzieci chętnie chce je złapać lud dotknąć.
  6. Zabawy z dmuchaną piłką plażową – mimo, że roczne czy dwuletnie maleństwo nie ma wyrobionego odruchu chwytania, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć je ćwiczyć. Lekka i bezpieczna w użyciu kolorowa piłka plażowa będzie do tego idealna. Dwuletnie dziecko może nawet ją kopać.
  7. Naśladowanie kroków i min – wraz z maluchem papugujcie po sobie kroki, nawet jeśli mogą wydawać się głupie. Krok do przodu, tyłu czy obrót to dobra forma nauki dla dziecka.
  8. Ćwiczenia fitness z wózkiem – kto powiedział, że spacer musi być nudny? Coraz większą popularność zyskują ćwiczenia aerobowe z maluszkiem siedzącym w wózku. Proste wykroki, skręty, wypady czy przysiady to tylko jedne z wielu dostępnych zadań do wykonania. Bardzo aktywni rodzice zamiast marszu mogą zastosować bieg.

Istnieje wiele zalet spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jedną z najważniejszym jest pogłębienie więzi rodzicielskich z maluszkiem. Wspólne wykonywane aktywności  to prawdziwa forma spędzania czasu z dzieckiem,  które nie tylko uczy się nowych rzeczy ale poznaje czym jest wspólna zabawa i więź. Taka postawa pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i przynależność do rodziny.Zaangażowanie rodziców w aktywne spędzanie czasu z maleństwem dostarcza motywacji do działania i rozwoju a także uczy współpracy i radzenia sobie z trudnościami.

Aktywność to samo zdrowie – hasło stare jak świat. Jednak okazuje się, że w przypadku dzieci ma ono duże znaczenie.Maluchy, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby układu krwionośnego czy nowotwory. Co więcej, dotleniony mózg pracuje lepiej. Wysiłek wzmacnia odporność organizmu i uzupełnia deficyt chociażby witaminy D. Maluszek po całym dniu wrażeń będzie również bardziej skory do zaśnięcia.

Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt podczas zabaw na świeżym powietrzu. Jak wiadomo zabawa potrafi zmęczyć. W przypadku nagłego głodu najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapasowa butla z mlekiem lub innym pokarmem. Samonagrzewająca się butelka Yoomi dostarcza w szybki sposób ciepły posiłek maluchowi. Nie przegrzewa pokarmu, dzięki czemu nie powoduje oparzeń. Praktyczny w zastosowaniu jest świetnym wyborem zarówno na spacer jak i na dłuższe podróże.