Trudność w przestawieniu się dziecka z karmienia butelką na karmienie piersią

Problem dostosowania się dziecka do karmienia piersią jest tematem, który pozostawia wielu rodziców zdezorientowanych. Kiedy niemowlęta przestawiają się z karmieniem butelką na karmieniem piersią, mogą odczuć różnicę. Przyzwyczajone do ciepłego ciała mamy i kształtu jej piersi, mogą odmówić karmienia z zastosowaniem sztucznego smoczka. Może to być bardzo frustrujące doświadczenie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Dlaczego tak się dzieje? Problemy mogą pojawić się, gdy dziecko jest przyzwyczajone do jednej metody i nagle wprowadzana jest inna. Karmienie piersią i karmienie butelką wymaga różnych metod ssania. Pierwsza wymaga odpowiedniej pozycji dziecka. Nieprawidłowo ułożone może nie tylko nie ssać pokarmu ale przyczynić się do odczuwania przez mamę bólu podczas całej czynności. Karmienie butelką sprawia, że ​​dzieci nie muszą ssać „prawidłowo” lub pracować tak ciężko, aby uzyskać mleko.

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z tym problemem w zależności od metody karmienia preferowanej przez Twoje dziecko.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko woli być odżywiane przy pomocy mleka z butelki?

  • Wróć do podstaw i spróbuj ponownie karmić piersią. Skoncentruj się na prawidłowym kontakcie dziecka ze skórą i odpowiedniej pozycji ciała. To może zająć kilka sesji, ale twoje dziecko powinno wrócić na właściwe tory w mgnieniu oka.
  • Jeśli mimo prób, dziecko i tak nie chce jeść przygotuj mleko przed każdym karmieniem ręcznie lub przy użyciu laktatora. Dziecko nie musiało by pracować tak ciężko, aby uzyskać mleko.
  • Spróbuj karmić piersią zawsze, gdy dziecko odczuwa głód ale nie jest zbyt głodne.

Co zrobić, jeśli dziecko preferuje karmienie piersią?

  • Niech tata lub inny członek rodziny zajmie się karmieniem zamiast mamy. Dziecko może być zaniepokojone, aby korzystać z butelki, gdy jesteś w pobliżu.
  • Próbować różnych rodzajów smoczków, dopóki nie znajdzie ulubionego.
  • Starać się, aby każde karmienia przy pomocy butelki były jak najbardziej podobne do karmienia piersią. Trzymać dziecko blisko siebie w podobnej pozycji, przełączać ręce w trakcie sesji i wchodzić w interakcje z dzieckiem.

Zmiana sposoby karmienia zależy od indywidualnego stylu życia i preferencji zarówno mamy jak i dziecka. Najważniejsze jest aby zachować spokój i być cierpliwym. Nauka wymaga czasu, zwłaszcza dla niemowlaka.