Prawdy i mity dotyczące karmienia piersią

Istnieje wiele informacji na temat naturalnego sposobu karmienia. Niektóre z nich niekoniecznie są prawdziwe i mogą wprowadzać w błąd świeżo upieczone mamy. Dlatego też, zrobiliśmy zestawienie najczęstszych mitów krążących wokół tematu karmienia niemowlaka za pomocą piersi:

Mit: Częste karmienie piersią prowadzi do obniżenia ilości produkowanego pokarmu i zmniejszenia szybkości przepływu mleka podczas całej czynności.

Prawda: Wręcz przeciwnie – częste karmienie sprzyja zwiększeniu produkcji mleka i polepszeniu szybkości przepływu dostarczanego pokarmu.

Mit: W przypadku karmienia piersią dzienna liczba posiłków powinna wynosić od 4 do 6 aby zapewnić prawidłową ilość wytworzonego mleka.

Prawda:  Badania pokazują, że średnio 9 posiłków dziennie przez pierwsze kilka tygodni jest optymalną ilością mleka potrzebnego do zaspokojenia głodu dziecka.

Mit:  Matki powinny pić mleko aby móc je później przetworzyć jako pokarm dla dziecka

Prawda: Picie mleka nie wpływa w żaden sposób na jego późniejszą produkcję. Prawdą jest, iż jako jedyni przedstawiciele ssaków, pijemy mleko gdy już nie jesteśmy dziećmi. Wystarczy zdrowo się odżywiać by zapewnić sobie i dziecku prawidłowy rozwój i zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Mit:  Niektóre dzieci mają uczulenie na mleko matki

Prawda:  Mleko pozyskiwane przez naturalną metodę karmienia jest przykładem fizjologicznej substancji, która łatwo przyswaja się w organizmie dziecka. Każda nadwrażliwość na pokarm jest zazwyczaj wynikiem obcych protein zawartych w mleku. Wystarczy odstawić jedzenie, które zawiera uczulające substancje w swojej diecie, gdy korzystasz z karmienia piersią.

Mit: Leżąca pozycja podczas karmienia powoduje infekcje uszu

Prawda: Ze względu na przeciwciała zawarte w mleku matki, dziecko ma obniżone ryzyko zachorowania. Pozycja nie ma wpływu na wystąpienie infekcji ucha.

Mit: Dziecko powinno być karmione z obu piersi podczas jednej sesji

Prawda: Jeśli zbyt szybko dziecko zmieni pierś podczas karmienia, prawdopodobnie otrzyma mleko o mniejszej liczbie kalorii a co za tym idzie mniej odżywcze – tak zwaną siarę. Zazwyczaj dziecko powinno dokończyć jedzenie samo, bez ingerencji rodzica aby przejść bezpiecznie na karmienie przy pomocy drugiej piersi.

Mit:  Kobiety o małych piersiach nie produkują tak dużej ilości mleka jak te, które mają większy biust.

Prawda: Wielkość piersi nie ma znaczenia podczas naturalnego karmienia. Mamy o małym biuście będą ciągle produkować odpowiednią ilość mleka dla malucha.

Mit:  Karmienie piersią zniszczy wygląd Twoich piersi

Prawda: Naturalne jest, że piersi zmieniają się w wyniku karmienia dziecka. To nie znaczy, że nie mogą one powrócić do normalnego rozmiaru i kształtu po zakończeniu karmienia piersią. Wiek i waga ma większy wpływ na wygląd Twojego biustu.