Plastikowa czy szklana – która butelka do karmienia jest lepsza?

Butelka do karmienia to jeden z najpotrzebniejszych akcesoriów dla niemowląt. Często w przypadku problemów z laktacją u mamy, towarzyszy maluszkowi już od pierwszych miesięcy życia. Odpowiednia butelka zapewnia łagodne i bezproblemowe przejście z naturalnej metody odżywiania maluszka. Pomaga w nagłych napadach głodu podczas spacerów, wyjazdów czy nocnego karmienia. W gorące dni, butelka z wodą lub sokiem, pomaga dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości płynów.

Jak widać, butelka do karmienia spełnia szereg ważnych zadań. Wybór tej właściwej może okazać się nie lada wyzwaniem dla rodziców. Zwłaszcza, że znana marka nie zawsze gwarantuje 100% skuteczności. Niejednokrotnie opiekunowie muszą przygotować się na zakup kilku różnych butelek, aby w końcu trafić na tę jedyną, która zostanie zaakceptowana przez ich maleństwo.

Tworzywa sztuczne a bezpieczeństwo dziecka

Coraz większą popularność zyskują butelki do karmienia wykonane z plastiku a dokładnie z polieterosulfonu (PES) lub polipropylenu (PP). Ze względu na swoją specyfikację, należą do tworzyw sztucznych, pochodnych polimerów termoplastycznych. Sama nazwa może odstraszać rodziców od zakupu. Jednak okazuje się, że ten typ tworzywa jest już od dawna stosowany w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji opakowań czy też sprzętu medycznego, zabawek czy właśnie akcesoriów do karmienia dzieci.

Tak, więc, polipropylen jest obecny w codziennym życiu pod różną formą. Ze względu na swoje właściwości jest nietoksyczną i nieszkodliwą substancją, dlatego można go stosować w bezpośrednim styku z jedzeniem. Przedmioty wykonane z PP są wytrzymałe, odporne na odkształcenia i wysoką temperaturę a także są w 100% wolne od BPA, czyli bisfenolu A, który jest powszechnie stosowany w przemyśle tworzyw sztucznych.  Wspomniana substancja jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia niemowląt. Jak się okazuje BPA oddziałuje na poziom hormonów, co może być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania niektórych narządów czy rozwoju groźnych chorób, w tym samych nowotworów.

Na szczęście coraz więcej koncernów i znanych marek sięga po materiały, które są w 100% wolne od BPA i oznaczane znakiem „BPA free”.

Plastikowe butelki do karmienia są lekkie i tańsze niż ich szklane odpowiedniki. Zaskakującym jest faktem, że są również mniej wytrzymałe. Jak się okazuje, plastik w końcu ulegnie zużyciu, wytrze się, pojawią się zadrapania czy przebarwienia. Z kolei szklane butelki są bardziej podatne na potłuczenie się, co jest rzeczą naturalną w przypadku wszystkich szklanych rzeczy. To, co jest dużym minusem plastikowych butelek do karmienia, to niebezpieczeństwo, jakie stwarzają dla zdrowia, gdy są podgrzewane w mikrofalówce. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do zniekształceń, a w najgorszym wypadku do uwalniania się chemicznych środków, które mogą zmieszać się z pokarmem dla dziecka.

Smoczek a butelka

Jeśli mówimy o butelce nie możemy zapomnieć o smoczku. To następny ważny element w karmieniu niemowląt. Obecnie rynek akcesoriów dla dzieci bombarduje nas coraz to nowymi wzorami, kształtami czy właściwościami. Rodzice mają, w czym przebierać. Silikonowe smoczki są jednym z najczęściej wybieranych, choć dużą popularność zyskują lateksowe odpowiedniki. Te ostatnie, chociaż tańsze, są bardziej podatne na zniszczenia. W przypadku smoczków nie można pominąć takich, które zawierają otwory wentylacyjne. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas kolek, które męczą maluszka i sprawiają mu ból. Butelka antykolkowa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie dla dzieci, które cierpią na kolkę. Tajemnica działania butelek antykolkowych tkwi właśnie w otworach, przez które podczas jedzenia ucieka zbędne powietrze. Maluszek nie połyka wraz z pokarmem pęcherzyków powietrza, które są bezpośrednia przyczyną kolek i dolegliwości związanych z karmieniem.

Szklana butelka znana od lat

Szklane butelki do karmienia są znane od zarania dziejów. Nasi dziadkowie z pewnością pamiętają czasy, gdy nie było plastikowych odpowiedników a mleko było podawane w szklanych butelkach. Dodatkowo to, co jest oczywistą wadą rzeczy wykonanych ze szkła, to ich waga. Szklane butelki są cięższe niż plastikowe i trudniejsze w utrzymaniu przez dziecko. Jeśli stosujemy je w karmieniu niemowląt, trzeba uważać, aby nie upadły na ziemię. Szklane odłamki mogą być niebezpieczne. Jednak ich dużym plusem jest fakt, że są łatwe w czyszczeniu, nie ulegają przebarwieniom i są wolne od środków chemicznych.