Pielęgnacja skóry Twojego dziecka.

Każda mama pragnie aby jej dziecko miało miękką i gładką skórę. Bez zaczerwień czy przebarwień spowodowanych chociażby podrażnieniami czy alergiami pokarmowymi. Delikatna skóra niemowlaka wymaga szczególnej i codziennej pielęgnacji. Integralność poszczególnych warstw naskórka zapobiega przenikaniu alergenów (powodujących atopowe zapalenie skóry) lub szkodliwych bakterii (powodujących infekcję).

Co ciekawe, warstwa wierzchnia skóry dziecka jest o 30% cieńsza niż u dorosłych. Oznacza to, że szkodliwe substancje łatwiej przenikają do organizmu i mogą negatywnie wpłynąć na wygląd oraz stan naskórka. U niemowlaka skóra dojrzewa dłużej niż rok dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Istnieją różne preparaty, które nawilżają oraz dostarczają niezbędnych składników wpływających na zdrowy wygląd.

Równowaga skóry

Dla zachowania integralności skóra niemowlaka powinna mieć:

  • lekko kwaśne pH,
  • przyjazny bakterie (probiotyki),
  • naturalny czynnik nawilżający w skórze (głównie tłuszcze).

Wszystko, co zmienia którekolwiek z podanych rzeczy, wpływa na zdolność obronną samej skóry.

Codzienne mycie

Podstawowa pielęgnacja wiąże się ze stosowanie środków myjących, takich jak żele czy mydła w płynie. Silne środki powierzchniowo czynne, takie jak SLS (laurylosiarczan sodu) występują w wielu preparatach i kosmetykach dla dorosłych. Neutralizują kwasowość i zwiększają suchość skóry.

Już samo mycie w wodzie ma tendencję do zwiększania szorstkości naskórka. W przypadku dzieci środki, które zawierają taką substancję wpływają na pojawienie się suchej skóry i zaczerwień. Dlatego też zaleca się stosowanie zarówno do mycia jak i do prania ubranek wyłącznie preparatów dla niemowląt z łagodnymi środkami powierzchniowo czynnymi i lekko kwasowym pH.

Kąpiele dziecka

Jak wiadomo dzieci szybko się brudzą. To z kolei zmusza rodziców do częstego mycia. Do tego dochodzi pielęgnacja miejsc intymnych maluszka po zmianie pieluszki. Wysoka częstotliwość stosowania środków myjących może powodować zaburzenia w naturalnej barierze ochronnej skóry. Dlatego ważne jest aby nie popadać w przesadę i nie myć całego ciała dziecka za każdym razem gdy zrobi kupkę lub ubrudzi rączki.

Optymalna ilość kąpieli w tygodniu to 2-3 razy. Oczywiście codzienne mycie jest konieczne i nie powinno się go omijać. Optymalna temperatura kąpieli to 38 °C. Rodzice powinni również stosować środki antyseptyczne, chyba, że lekarz zalecił inaczej. Trzeba pamiętać, że używanie szamponów dla dorosłych jest niewskazane w przypadku delikatnej skóry dziecka, ponieważ większość z nich zawiera SLS jako środek powierzchniowo-czynny.

Środki nawilżające i pielęgnacyjne

Wszelkiego rodzaju kremy, balsamy czy mleczka nawilżające pozostawiają na skórze tłustą warstwę, która zatrzymuje wodę zawartą w naskórku. Oprócz utraty wody, takie preparaty zamykają pory i zapobiegają przenikaniu się chemikaliów lub zarazków do wnętrza organizmu maluszka.

Najskuteczniejszą nawilżającą substancją, która jest bezpieczna dla skóry i nie powoduje nadwrażliwości, jest parafina (płynna lub miękka). W przeciwieństwie do innych środków będących często mieszaniną wielu różnych złożonych olejów, posiada ona obojętne ph i nie podrażnia naskórka.

Aby poprawić działanie środków nawilżających, dodanie środka utrzymującego wilgoć przyciąga i zatrzymuje wodę w skórze. Typowe to glicerol, mocznik, kwas mlekowy. Efekt nawilżający można poprawić również poprzez dodanie kwasu linolowego, który zwiększa poziom natłuszczenia skóry.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować naturalne środki nawilżające w postaci olejów, takich jak wyciąg z nasion słonecznika (głównie kwas linolowy), który poprawia działanie bariery skórnej i jest zalecany jako jeden z najbezpieczniejszych preparatów dla dzieci.

Aplikacja środka nawilżającego w skórę niemowlaka

Nakładanie olejku lub balsamu nawilżającego powinno się wykonywać w delikatny sposób, który przypomina masaż. Nie powinno się również przesadzać z ilością preparatu. Podczas wykonywania czynności rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę aby omijać okolice oczy, ust, nosa a także rączek maluszka. Dobrym rozwiązaniem na bezproblemowe zapoznanie dziecka z aplikacją środka nawilżającego jest przedstawienie tej czynności w formie zabawy, które będzie mile kojarzone przez niemowlaka przy każdym jej wykonywaniu.