Odciąganie mleka – zalety

Odciąganie mleka dla dziecka niesie za sobą wiele zalet. Oto one:

  • Wygoda – karmienie piersią może być czasochłonne i wyczerpujące. W idealnym świecie wszystkie zapracowane mamy miałyby czas na karmienie naturalną metodą, ale niestety tak nie jest. Odciąganie mleka ułatwia przygotowywanie mleka na później, gdy maluch jest głodny.
  • Odpowiedź na problemy z karmieniem – trudności z przystawieniem do piersi i samym karmieniem może być również niewygodne dla mamy. Odciąganie mleka pomaga w procesie nauki ssania przez dziecko
  • Zwiększenie zaangażowania innych osób – dzięki wcześniej odciągniętemu mleku, mamy możliwość zapewnienia niemowlakowi porcji pokarmu także, gdy nie ma nas w pobliżu. Przygotowane mleko matki daje możliwość zaangażowania taty w cały proces karmienia, także w nocy!
  • Karmienie piersią w miejscach publicznych – nie wszystkie mamy czują się swobodnie podczas karmienia piersią w miejscach publicznych. Kiedy jesteś poza domem, po prostu weź butelkę z odciągniętym mlekiem, gdy dziecko zacznie odczuwać głód.
  • Pomaga w zwiększeniu produkcji mleka – odciąganie mleka pomiędzy karmieniami i „opróżnianie” obu piersi jednocześnie to dwa sposoby na zwiększenie produkcji mleka.
  • Redukcja nadwyżek pokarmu – kobiece ciało dostosowuje się do produkcji mleka w okresie karmienia, co może prowadzić do odczuwania dyskomfortu. Odciąganie mleka jest świetnym sposobem na złagodzenie tego uczucia.
  • Łatwiejszy powrót do pracy – pogodzenie karmienia piersią z pracą może być trudna. Zwłaszcza, gdy mamy muszą zaplanować cały dzień do przodu i wcześniej przygotować butelki z mlekiem dla dziecka. Odciąganie pomaga zapewnić odpowiednią ilość pokarmu dla malucha na cały dzień i pozwala mamą zając się obowiązkami w pracy bez zamartwiania się czy jej dziecko jest odpowiednio karmione.
  • Dziecko otrzymuje wszystkie korzyści płynące z karmienia piersią – nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko jest karmione za pomocą jednej metody czy dwóch. Odciągnięte mleko mamy nadal zapewnia wszystkie wartości żywieniowe, które niesie za sobą naturalne karmienie piersią.