Kłopotliwe odciąganie mleka w pracy

Mamy często czują się zmuszone do przerwania karmienia piersią po powrocie do pracy. Nie zawsze musi tak być. Coraz więcej mam korzysta z możliwości odciągania mleka w miejscach pracy. Zapewnia to dziecko otrzymanie odpowiedniej ilości pokarmu, nawet gdy rodzic jest w pracy. Wystarczy, że podgrzejemy mleko po powrocie do domu aby maluch mógł cieszyć się posiłkiem. Odciąganie mleka w pracy może stwarzać pewne problemy. Dlatego ważne jest aby ustalić z pracodawcom odpowiednie warunki dokonywania tej czynności. Pamiętaj, odciąganie pokarmu jest przywilejem każdej mamy i masz prawo do niego również podczas pracy, a twój pracodawca nie powinien Ci tego zabraniać.

Co zatem zawiera się w tej kwestii:

 • Po powrocie do pracy powinno się przesłać pisemne zawiadomienie do pracodawcy, stwierdzające, że karmisz piersią i zamierzasz odciągać mleko w miejscu pracy. Twój pracodawca powinien następnie przeprowadzić ocenę ryzyka, aby sprawdzić, czy miejsce pracy jest bezpieczne i dobrze wyposażone do przeprowadzenia tej czynności.
 • Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia koniecznych udogodnień dla matek karmiących piersią w ramach przepisów Kodeksu Pracy i zasad BHP.
 • Zgodnie z obowiązującymi zasadami Państwowa Inspekcja Pracy zaleca pracodawcom zapewnienie bezpiecznego, odpowiednio przystosowanego i prywatnego miejsca do karmienia a następnie do przechowywania mleka. Toalety pracownicze nie nadają się do odciągania mleka, ze względu na niskie standardy higieniczne. Niestety pracodawcy nie są prawnie zobowiązani do zapewnienia osobistej przestrzeni karmiącej mamie.

Organizacja to podstawa. Powrót do pracy bez zaplanowania sobie całego dnia może spowodować spory chaos w życiu. Oto kilka rzeczy, które pomagają w przygotowaniu się:

 • Wcześniej poinformuj swojego pracodawcę, że planujesz odciągać mleko po powrocie do pracy. Powinno to dać mu czas na dostosowanie miejsca Twojej pracy do odpowiednich warunków koniecznych podczas odciągania mleka.
 • Porozmawiaj ze swoim pracodawcom na temat wszystkiego czego potrzebujesz do całej czynności. Nie bój wyrazić swojej opinii i uwag.
 • Zacznij odciągać mleko kilka tygodni przed powrotem do pracy, aby przyzwyczaić się do wszelkich czynności związanych z odciąganiem mleka.
 • Jeśli dziecko nigdy nie korzystało z butelki, upewnij się, że maluch ma wystarczająco dużo czasu na naukę i przyzwyczajenie się do jedzenia za pomocą butelki. Produkty yoomi mogą pomóc w ułatwieniu tego zarówno Tobie, jak i niemowlęciu. Sprawdź naszą ofertę, aby zapoznać się z zaletami jakie niosą za sobą butelki i smoczki naszej firmy.
 • Możesz przygotować większą ilość odciągniętego mleka na wypadek, gdybyś nie chciała odciągać go w ciągu pierwszych kilku dni po powrocie do pracy.
 • Początkowe odciąganie mleka może być czasochłonne, dlatego zawsze warto skonsultować się ze swoim parterem i podzielić się obowiązkami.
 • Jeśli to możliwe, wróć do pracy w środku tygodnia pracy, żeby zapewnić sobie komfort i stopniowo przyzwyczajać się do odciągania mleka.
 • Przygotuj wszystko wcześniej, najlepiej wieczorem aby zminimalizować stres

Coraz większa liczba mam wraca do pracy i kontynuuje karmienie piersią połączoną z odciąganiem mleka. Jedyne co potrzeba to przemyślany plan a także dokładne przygotowanie się.