butelka antykolkowa

Karmienie butelką – zalety.

Oczywistym jest, że karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla mamy jak i dziecka. Jednak nie zawsze istnieje możliwość podawania maleństwu pokarmu naturalną metodą. Bywają sytuacje, które wymagają zmiany sposobu karmienia i wprowadzenie butelki. Czasami ze względów medycznych kobieta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej dawki mleka dziecku. W takich przypadkach zbawienna jest butelka do karmienia, która posiada wiele plusów nie tylko dla mam z kłopotami laktacyjnymi czy zdrowotnymi. Oto najważniejsze z nich.

Wszechstronność karmienia

Po pierwsze, karmienie butelką może być wykonane przez kogokolwiek. Mama nie musi być tym stałym filarem, który jest niezbędny podczas każdego cyklu odżywiania swojej pociechy. Karmienie butelką oferuje dużą elastyczność i wszechstronność dla wszystkich członków rodziny i pozwala na aktywne uczestniczenie w opiece nad dzieckiem tacie, babci czy cioci. Oznacza to, że mama zyskuje chwilę wytchnienia od codziennej pielęgnacji maleństwa i ma wreszcie czas dla siebie. Odpoczynek i relaks we wczesnym okresie karmienia niemowlaka jest bardzo ważny dla rodziców. Mama może odstresować się biorąc gorącą kąpiel, iść na babskie zakupy czy spotkać się z koleżanką i poplotkować.

Niezależnie od tego, czy są to dziadkowie, ciotki i wujkowie, starsze rodzeństwo czy opiekunki, pomocny może być każdy, kto jest na tyle dorosły, aby bezpiecznie trzymać dziecko, może wspomóc mamę w karmieniu. Wystarczy wspomnieć o uciążliwym nocnym wstawianiu, aby odżywić maluszka, które może być podzielone między rodziców. Mama nie będzie zmuszona za każdym razem wstawać do płaczącego dziecka, podczas gdy tata śpi sobie smacznie w ciepłym łóżku.

Karmienie butelką pozwala również zawiązać większą więź emocjonalną z dzieckiem. Tata, który zazwyczaj stoi na uboczu po narodzinach maleństwa, dzięki butelce może uczestniczyć w budowaniu zaufania między dzieckiem a rodzicem. Maluch przyzwyczaja się do obecności taty, który będzie go łatwiej rozpoznawał i cieszył się na jego widok.

Mniejszy głód

Najnowsze badania wykazały, że dzieci karmione mieszanką są dłużej syte niż te, odżywiane naturalnym mlekiem mamy. Oznacza, to, że dziecko nie potrzebuje tak częstych cyklów karmienia a pokarm jest trawiony dłużej w żołądku maleństwa.

Podczas gdy większość niemowląt musi być karmiona piersią co 2-2 ½ godziny, niemowlęta będą potrzebować jedynie formuły co 4 godziny. Oznacza to, że dziecko może odpoczywać przez dłuższy czas pomiędzy karmieniami, co oznacza również, że mama i tata mogą odpoczywać przez dłuższy czas pomiędzy karmieniami.Uczucie sytości sprawia, że rodzice nie muszą martwić się o częste podawanie mleka.

Uniwersalne rozwiązanie na problemy z kryzysem laktacyjnym

Zapotrzebowanie niemowlaka na pokarm nie zawsze pokrywa się z możliwościami jego wytworzenia przez gruczoły mlekowe mamy. Czasami związane jest to z kryzysem laktacyjnym a czasami ma to bardziej złożone podłoże medyczne. Niedobór mleka nie zostanie tak szybko uzupełniony dlatego karmienie butelką jest na to najprostszym rozwiązaniem. Ciągle głodny maluch potrzebuje się najeść tu i teraz. Niezależnie od przyczyny problemów z produkcją mleka, podanie butelki z pokarmem jest wygodnym i praktycznym wyjściem.

Szybka w przygotowaniu butla z mlekiem może nie tylko zawierać mieszankę mleka modyfikowanego ale również wcześniej odciągnięte mleko. Mamy z popękanymi brodawkami sutkowymi lub odczuwające ból podczas ssania przez maleństwo, mogą same lub z pomocą laktatora odciągnąć mleko i przechowywać w lodówce. W razie potrzeby wystarczy przelać podgrzany pokarm do butelki i podać dziecku.

Butelka na problemy z kolką

Podczas naturalnego karmienia istnieje duże ryzyko połykania przez dziecko pęcherzyków powietrza, które przyczyniają się do powstawania silnych kolek. Bolący brzuszek może towarzyszyć niemowlakowi nawet przez kilka godzin. Na szczęście specjaliści opracowali specjalne smoczki o antykolkowych właściwościach, które z powodzeniem zmniejszają częstotliwość wystąpienia kolki a nawet niwelują ją całkowicie. Sekret tkwi w specjalnych otworach wentylacyjnych, które uwalniają nadmiar powietrza połykanego z mlekiem. W połączeniu z butelką, smoczek tworzy uniwersalne rozwiązanie na trudny problem czyli butelka antykolkowa.

Wygoda i komfort poza domem

Naturalne karmienie przynosi wiele korzyści jednak nie zawsze jest pozytywnie odbierane w społeczeństwie. Zwłaszcza gdy mamy odżywiają swoje maleństwo w miejscach publicznych. Podczas gdy trwa zażarta dyskusja między zwolennikami a przeciwnikami tej sprawy, stosowanie butelki pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji. Wystarczy wcześniej przygotować przed wyjściem butelkę z mlekiem i podać ją, gdy tylko maluch poczuje głód. Szybko, sprawnie i efektownie. Bez niemiłych spojrzeń czy przykrych uwag.