Karmienie bliźniąt

Bycie rodzicem bliźniaków to podwójne szczęście ale oznacza również podwójne obowiązki. Karmienie piersią może stanowić wyzwanie w tym przypadku. Jak ułatwić sobie to zadanie?

Na początku można spróbować karmić każde dziecko indywidualnie. Daje to szansę na obserwację, jak każde dziecko radzi sobie z dostawienie się do piersi. Cykle karmienia w przypadku bliźniąt mogą być różne. Jedno dziecko może potrzebować pokarmu częściej, gdy drugie zadowala się mniejszą ilością. Monitorowanie zachowań dziecka może pomóc mamie dostosować się do potrzeb maluchów. Karmienie pojedynczo czy podwójnie – co wybierzesz, zależy od Ciebie! Pamiętaj, Tobie jako mamie też musi być wygodnie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone pozycję karmienia piersią, które można spokojnie wypróbować w przypadku bliźniaków:

  • Metoda spod pachy (futbolowa)- bliźniaki znajdują się w bezpiecznym ułożeniu, podtrzymywane z obu stron przez poduszkę od karmienia lub zwykły zwinięty ręcznik. Główki dzieci są podtrzymywana przez dłonie mamy a same ciała maluchów są ułożone tak, aby nóżki znajdowały się pod pachą rodzica a brzuszki maleństw były przytulone do boku mamy.
  • Pozycja krzyżowa – niemowlęta ułożone są w pozycji kołyski z głowami opartymi na przedramionach mamy a nóżkami skrzyżowanymi w literę X.
  • Połączenie dwóch metod – jeśli Twoje dzieci mają różne preferencje dotyczące trzymania, połączenie dwóch metod może być idealne dla Ciebie. Trzymaj jedno dziecko w pozycji futbolowej, a drugie w krzyżowej.

Pamiętaj, aby poprosić o pomoc położnej, gdy po raz pierwszy chcesz wypróbować podwójne metody karmienia piersią.
Wiele mam zastanawia się czy jest możliwe wyprodukowanie wystarczającej ilości mleka dla dwóch rosnących niemowląt? Na całe szczęście większość kobiet może wyprodukować wystarczającą ilość mleka dla swoich maleństw. W razie obaw co do odpowiedniej ilości mleka warto trzymać się kilku porad zamieszczonych poniżej:

  • Rozpocznij karmienie piersią zaraz po urodzeniu bliźniąt, aby unormować ilość mleka w organizmie.
  • Jeśli nie możesz przejść do karmienia piersią od razu, zawsze można wspomóc produkcje mleka przez masaż piersi, aby pobudzić produkcję pokarmu i jego przepływ.
  • Zmieniaj piersi, którymi karmisz każde dziecko, np. po jednym dniu.

Karmienie bliźniaków to ciężka praca, dlatego ważne jest, aby uzyskać jak największą pomoc od swojego partnera, rodziny i przyjaciół. Znajdź doświadczonego lekarza lub doradcę laktacyjnego, do którego możesz zawsze zwrócić się po profesjonalną poradę.