Jak poradzić sobie z ulewaniem u niemowląt?

Problem ulewania dotyczy coraz większej liczby dzieci. Eksperci odnotowują, że aż 25% dzieci nowonarodzonych doświadcza tego problemu w pewnym stopniu. Czasami oprócz ulewania może wystąpić tak zwany refluks żołądkowo-jelitowy, który  jest ostrzejszą wersją i w wielu wypadkach wymaga leczenia farmakologicznego. Czym właściwie jest ulewanie i jak sobie z nim poradzić?

Ulewanie ma związek z odżywianiem

Najprościej mówiąc – ulewanie to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co w efekcie prowadzi do wypluwanie jedzenia czy też wymiotowania. Wszystko związane jest z mechanizmami, jakie zachodzą wewnątrz organizmu, a dokładnie z czynnościami podczas jedzenia. Połykając mleko lub inny rodzaj pokarmu, przełyk kurczy się, aby wepchnąć jedzenie w głąb układu pokarmowego. W tym samym czasie dolny zwieracz przełyku, w skrócie zwany LES, rozluźnia się, umożliwiając przejście pokarmu. Zwykle LES zamyka się, aby zapobiec powrotowi jedzenia i kwasów żołądkowych do przełyku. Gdy u dziecka występuje refluks lub ulewanie praca dolnego zwieracza przełyku jest zaburzona. Zazwyczaj LES nie zamyka się prawidłowo lub pozostaje otwarty, powodując powrót przepływu kwasów z żołądka do przełyku.

Ulewanie u dzieci jest dość powszechne, ponieważ zwieracz LES jest wciąż słabo rozwinięty. To dlatego niemowlęta zazwyczaj plują po jedzeniu. W niektórych przypadkach nie jest to bolesne. W innych, spożywane mleko miesza się z kwasami żołądkowymi i podrażnia wewnętrzną wyściółkę przełyku, gdy podróżuje z powrotem, powodując ból i stan zapalny.

Oznaki ulewania

Najczęstsze sygnały, że Twoje dziecko może również mieć kłopoty z utrzymaniem treści żołądkowej to:

  • częsty, nocny płacz,
  • powolny przyrost wagi,
  • przełykanie i wymiotowanie,
  • ma nawracającą czkawkę i beknięcia,
  • cierpi na zaparcia lub wydaje się przeziębiony,
  • ma nieprzyjemny lub kwaśny oddech z buzi,
  • śpi lepiej, gdy leży na brzuchu.

Wspomniane symptomy nie są związane wyłącznie z ulewaniem. Dlatego warto, skontaktować się z pediatrą, który fachowo określi przyczynę dolegliwości.

Istnieje powszechne przekonanie, że wyłącznie maluchy karmione piersią są narażone na wystąpienie ulewania. Jak się okazuje, sama dolegliwość nie ma nic wspólnego z metodą, jaką stosuje się w odżywianiu niemowlaka. Dolny zwieracz przełyku może nie działać prawidłowo zarówno u dzieci karmionych butelką jak i piersią. Wiele mam sądzi, że problem z ulewaniem zniknie po 3-4 miesiącach. Jest to częściowo prawda, jednak trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w innym stopniu. Wraz z rozwojem, funkcje i narządy dziecka są wzmocnione i lepiej działają. Dlatego też, ulewanie znika w większości przypadków po około 1 roku życia dziecka.

Jak poradzić sobie z ulewaniem?

Istnieją proste metody, aby zwalczyć nieprzyjemne oznaki ulewania a nawet całkowicie zapobiec jego wystąpieniu.

  • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej po karmieniu(unikaj energicznych ruchów).
  • Do zaśnięcia, trzymaj dziecko na rękach a gdy będzie mu wygodnie i zapadnie w sen, włóż go do łóżeczka.
  • Zanim przystawisz niemowlę do piersi, możesz mu podać preparat zapobiegający ulewaniu.

Badania sugerują, że zwiększona kwasowość w żołądku, która może zwiększyć częstotliwość ulewania, może być spowodowana brakiem równowagi pH. Obniżenie albo zwiększenie się poziomu „dobrych bakterii” w żołądku, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i zapobiegania zaburzeniom trawiennym, może pogorszyć ulewanie. Jeśli Twoje dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie lub zostały zastosowane antybiotyki, istnieje szansa, że ​​niektóre z tych dobrych bakterii zostały zniszczone. Warto zapytać pediatrę o odpowiedni lek probiotyczny dla dzieci, który powinien zawierać bifidobakterie, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Jeśli maluch często wymiotuje, może potrzebować zagęszczonego mleka. Jest to łatwe do zrobienia, jeśli jest karmiony mieszanką. Dostępne są specjalne formuły przeciw refluksowi. Pamiętajmy o dobrej butelce do karmienia.

Wielu pediatrów zaleca częstsze karmienie małymi dawkami, które spowoduje regularne odbijanie i lepszą regulację pracy żołądka i jelit. Dodatkowo rodzice powinni przywiązywać uwagę do  zaprzestania stosowania pieluszek albo ubranek, które są dopasowane albo zbyt ciasne. Większy ucisk na okolice jamy brzusznej może zwiększyć ryzyko ulewania.