Jak pomóc dziecku odbić po jedzeniu?

Odbijanie jest ważną częścią karmienia niemowlaka. Pomaga pozbyć się części powietrza, które dzieci mają tendencję do połykania podczas spożywania mleka. Popularne ulewanie czy rozdęcie są typowymi oznakami zalegania zbędnego powietrza w przewodzie pokarmowym. Występują zarówno podczas karmienia naturalnego, jak i z butelki. Częściej jednak mają skłonność pojawiać się w trakcie tej drugiej czynności.

Jak prawidłowo wywołać czynność odbijania u dziecka?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że odbijanie nie musi występować po każdym karmieniu. Jeśli dziecko leży spokojnie i odpoczywa, to znak, że nadmiar powietrza nie zalega w układzie pokarmowym. Z kolei nerwowość lub płacz po posiłku może być przyczyną właśnie takiej niedogodności. Najczęściej rodzice noszą niemowlaka na rękach i delikatnie poklepują po plecach.Aby oszczędzić sobie sprzątania, gdy dziecko pluje lub ma „mokre beknięcie”, najlepiej umieścić ręcznik lub śliniaczek pod jego brodą lub na swoim ramieniu.

Istnieją różne pozycje wspomagające odbijanie:

  1. Usiądź prosto i przytul dziecko do piersi. Podbródek twojego dziecka powinien spoczywać na ramieniu, gdy jest podtrzymywane jedną ręką. Drugą, delikatnie poklep niemowlaka po plecach. Pomocne może być także siedzenie na bujanym fotelu i delikatne kołysanie się z maluszkiem.
  2. Przytrzymaj dziecko siedzące na kolanach lub na biodrach. Podeprzyj jego klatkę piersiową i głowę jedną ręką, przytrzymując jednocześnie podbródek w dłoni. Oprzyj kłąb kciuka na klatce piersiowej niemowlaka. Uważaj, aby nie chwytać za gardło. Użyj drugiej ręki, aby poklepać plecy dziecka.
  3. Połóż maluszka na brzuchu i umieść na swoich kolanach. Podeprzyj główkę i upewnij się, że znajduje się wyżej niż jego klatka piersiowa. Delikatnie poklep dziecko po plecach.

Jeśli malec wydaje się być wybredny podczas karmienia, przerwij sesję, daj mu beknąć, a następnie ponów karmienie.

Objawy wymagające odbicia pokarmu

W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że po dziecku widać konieczność odbicia pokarmu. Do takich objawów zaliczają się gazy, wzdęcia, plucia, refluks żołądkowo-przełykowy czy wybrzydzanie podczas karmienia. Takie sytuacje wymagają przerwania cyklu karmienia.

Aby zapobiec cofaniu się mleka, trzymaj dziecko pionowo po karmieniu przez 10 do 15 minut lub dłużej, jeśli dziecko pluje lub ma refluks. Czasami może się zdarzyć, że obudzi się z powodu gazów. Należy go wtedy ponosić na rękach w odpowiedniej pozycji, aż do beknięcia. Takie działanie na pewno pomoże mu zasnąć. Gdy twoje dziecko rośnie, ilość połykanych pęcherzyków powietrza zmniejsza się i maluszek nie będzie potrzebował odbijania po każdym karmieniu.

Butelki antykolkowe

Niemowlęta odżywiane butelką częściej cierpią na kolkę. Aby wspomóc prawidłowe jedzenie i uniknąć przykrych bólów brzuszka, można użyć modeli z antykolkowymi właściwościami. Takie butelki antykolkowe zmniejszają ilość połykanych pęcherzyków powietrza i sprawią, że zarówno dziecko, jak i rodzic, poczuje się bardziej komfortowo.

butelka antykolkowa