Jak połączyć dwie metody odżywiania?

Wiele mam wychodzi z błędnego przekonania, że nie wolno mieszać ze sobą dwóch metod karmienia. W rzeczywistości łączone odżywianie jest doskonałą opcją dla mam, które powracają do pracy lub po prostu mają problemy z dostosowaniem się dziecka do karmienia piersią.

Przed podjęciem decyzji musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Produkcja mleka opiera się na dostarczaniu i zapotrzebowaniu. Jeśli często karmisz piersią twoje ciało będzie naturalnie produkować więcej mleka. Tak samo w druga stronę – karmiąc mniej, produkujemy mniej.
  2. Karmienie łączone jest często trudne dla noworodków. Wymaga to częstej zmiany z jednej metody na drugą. Zmiana może być myląca dla małego dziecka i spowodować niechęć do jednej typy karmienia. Najlepiej aby dziecko przyzwyczaiło się do jednej metody aby rozpocząć korzystanie z drugiej. Zwykle ten proces trwa około 3-4 tygodnie.

Niektórzy rodzice rozpoczynają łączone odżywianie od podawania zmodyfikowanego mleka. Oto kilka szybkich wskazówek, które ułatwiają zmianę:

  • Daj swojemu organizmowi czas na adaptację podczas którego zmniejsza się ilość wytwarzanego mleka. W pierwszym tygodniu możliwe jest, że będziesz musiała ściągnąć nadwyżkę mleka aby uniknąć obrzmienia piersi.
  • Niemowlęta mogą początkowo mieć problemy z jedzeniem przy pomocy butelek, zwłaszcza jeśli wcześniej były przyzwyczajone do karmienia piersią. Na początek spróbuj dać dziecku kilka pierwszych butelek kiedy jest zadowolone i zrelaksowane. Odwróć dziecko od siebie, aby nie próbowało instynktownie znaleźć Twojej piersi. Ewentualnie, niech tata poda kilka pierwszych posiłków.
  • Spróbuj podgrzać porcję mleka zmodyfikowanego do tej samej temperatury co mleko matki.
  • Spróbuj karmić swojego maleństwo butelka wypełnioną mlekiem matki, które zachowuje podobną konsystencję, zapach i smak.