butelka antykolkowa

Czym dokładnie jest mleko modyfikowane?

Wyższości mleka kobiecego nad modyfikowanym nie trzeba nikomu tłumaczyć. Naturalne mleko ma szereg składników odżywczych, które nie występują w sztucznej mieszance. Nie mówiąc już o zastępowaniu niektórych organicznych elementów, związkami chemicznymi lub ich pochodnymi. Co dokładnie kryje się pod nazwą mleko modyfikowane lub mleko zastępcze?

Na bazie mleka krowiego

Po pierwsze, warto się zastanowić skąd pochodzi sama nazwa, która już na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z niczym naturalnym. Na szczęście nie ma co panikować, ponieważ mieszanka jest produkowana na bazie mleka krowiego. Ze względu na przeciwskazania do spożywania tego rodzaju mleka w czystej postaci, poddano je pewnym modyfikacjom. Duża zawartość białka i sodu normalnie w diecie dziecka spowodowałaby zaburzenia w pracy nerek oraz problemy ze strawieniem i wchłanianiem wielu składników odżywczych. Zmiany, jakie zastosowano w mm polegają na obniżeniu ilości wspomnianych wyżej elementów, przy jednoczesnym zwiększeniu białek serwatkowych.

Modyfikacjom ulega również skład tłuszczów, które zyskały oleje roślinne, bogate w kwasy tłuszczowe DHA, ALA i LC-PUFA. To właśnie one odpowiadają za prawidłowa pracę układu nerwowego i mózgu u małych dzieci.

Ze względu na niską zawartość laktozy w mieszance, dodano do węglowodanów tak zwany cukier mleczny, który dostarcza maluszkom energii. Z kolei zmniejszenie soli mineralnych pomaga w zbilansowanej pracy nerek, a zoptymalizowane dawki wapnia i fosforu wspomagają silną budowę i wzrost kości i zębów. Co ciekawe, do mleka modyfikowanego jest również dodane żelazo, jod, cynk oraz selen.

Mało kto wie, ale zastępcze mleko nie zawiera oligosacharydów i prebiotyków, które występują w naturalnym mleku kobiecym.

Dopasowanie do wieku i rozwoju dziecka

Podobnie jak skład mleka kobiecego zmienia się wraz z długością karmienia. Tak każda mieszanka mleka modyfikowanego posiada trochę inny skład, który producent podopasowuje względem zapotrzebowania dziecka na określone składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego też, opakowania zawierają oznaczenia, informujące rodziców o tym, jakie mleko powinni wybrać dla swojej pociechy.

Dla niemowląt do 6 miesiąca życia przygotowane są mieszanki z cyferką 1 na opakowaniu. Inaczej określa się je, jako mleko początkowe, które jest bogatsze w białka serwatkowe i dopasowane do delikatnego układu trawiennego dziecka.

Dla starszaków, od 6 do 12 miesiąca życia, poleca się mleka oznaczone cyfrą 2, które mają więcej żelaza. Roczniaki mogą być już karmione mieszankami posiadającymi znacznik 3, dwulatki 4, a przedszkolaki 5.

W przypadku dzieci cierpiących na alergie, trzeba pamiętać, aby nie podawać im tego samego mleka, co zdrowemu maleństwu. Najlepiej będzie stosować produkty oznaczone literami HA, gdzie mleko poddane jest dodatkowej hydrolizacji dla zmniejszenia możliwości wystąpienia alergii. Z kolei dzieci cierpiące na refluks powinny być karmione mieszanką AR, które zagęszczają połknięte mleko i zapobiegają ulewaniu.

Na koniec zostaje jeszcze mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowlaków cierpiących na kolki czy zaparcia. Tutaj oznaczenie zależy od producenta, jednak najczęściej spotyka się nazwę Comfort. Aby skutecznie pozbyć się bólów brzuszka po karmieniu mm, warto podawać zminimalizować ilość połykanych pęcherzyków powietrza. Butelka antykolkowa jest idealnym sposobem na szybkie usunięcie nadmiaru powietrza z mleka. Wszystko za sprawą otworów wentylacyjnych w smoczku, które na bieżąco zmniejszają ryzyko powstania kolek.