Błędne przekonania krążące wokół zapotrzebowania dziecka na mleko

W dzisiejszych czasach rodzice mogą spotkać się z różnymi opiniami na temat  ilości mleka, które niemowlak powinien dostawać aby rosnąć i zdrowo się rozwijać. Poniżej,  przedstawiamy najbardziej popularne błędne opinie krążącymi w społeczeństwie i rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia dziecka:

  • Wyciek mleka z piersi nie jest oznaką odpowiedniej ilości mleka dla dziecka. Zastopowanie wycieku mleka jest naturalne i oznacza, że ciało przyzwyczaiło się do ilości mleka jaką produkuje.
  • Brak odczucia pełności w piersiach nie jest oznaka spadku produkcji mleka. Do czasu, gdy Twoje dziecko osiągnie 6 – 8 tygodni, ciało dostosowuje się do potrzeb dziecka.
  • Kiedy Twoje dziecko ma około 6-8 tygodni, może mieć krótsze sesje karmienia. To nie znaczy, że twoje ciało nie wytwarza wystarczającej ilości mleka. Zwykle oznacza to, że Twoje dziecko opanowało karmienie piersią i może skutecznie zaspokoić swój głód.
  • Z kolei długa sesja karmienia niekoniecznie wskazuje na niewystarczającą ilość mleka. Twoje dziecko będzie przechodzić przez wiele etapów wzrostu (zwykle około 2-3 tygodnia, 6 tygodnia i 3 miesiąca). W tych okresach dziecko będzie oczywiście chciało być karmione dłużej i częściej.

Jeśli masz obawy lub potrzebujesz konkretnej porady, nie bój się skontaktować z pielęgniarką środowiskową lub doradcą laktacyjnym, ponieważ są oni najlepiej przygotowani, aby udzielić Ci profesjonalnych porad i wsparcia.