butelka antykolkowa

Butelka antykolkowa do mleka.

Obecnie wśród typowych butelek do karmienia niemowląt dużą popularność zyskują antykolkowe modele. Specjalna budowa pomaga w ograniczeniu połykanych pęcherzyków powietrza przy karmieniu. Takie działanie zapobiega bólom brzuszka maluszka.

Zwykła czy butelka antykolkowa?

W ogólnym zestawieniu tradycyjnych butelek i modeli antykolkowych, wygrywają te drugie. Można by rzec, że w większości domów zastąpiły zwykły rodzaj tego akcesoria do karmienia dzieci. Nie bez powodu firmy przestawiły się na produkcję butelek z takim systemem. Tajemnica popularności antykolkowego mechanizmu kryje się w jego dużej skuteczności i potwierdzonym działaniu. Rodzice otrzymują, więc, coś, co w prosty sposób zaoszczędza im stresu związanego z płaczem dziecka. Chwila spokoju i wytchnienia dla mamy i taty to jedno z wielu pozytywów antykolkowych butelek.

Inną zaletą jest chociażby cena, która mocno nie odbiega od zwykłych modeli bez wspomnianego systemu. Opiekunowie otrzymują, zatem w przystępnej cenie lepszy typ, który swoimi właściwościami i wytrzymałością nie umniejsza tradycyjnej butelce.

Czym jest kolka niemowlęca?

Bezpośrednią przyczyną kolek u dzieci i niemowląt jest połykane powietrze, które dostaje się do układu pokarmowego maluszka powodując dokuczliwy ból i ścisk jelit. Występuje zarówno u malców karmionych piersią, jak i przy użyciu butelki. Nie ma to nic wspólnego z typową kolką u osób dorosłych, której przyczyną są zazwyczaj kamienie. U malutkiego dziecka taki stan jest wynikiem niedojrzałości flory bakteryjnej w jelitach. Badania dowodzą również, że jedną z możliwych przyczyn występowania bólów może być refluks żołądkowo-jelitowy i alergia na różne składniki mleka mamy lub mleko krowie.

Jak rozpoznać kolkę?

Objawy, które często alarmują rodziców o wystąpieniu kolki to przede wszystkim podkurczanie nóżek, napięcie brzucha i prężenie całego ciała. Zwiększona ilość gazów jelitowych może również powodować poszerzenie obwodu jamy brzusznej. Zwykle kolce towarzyszy płacz, który może nasilać się wieczorem lub w nocy. Rodzice nie muszą się bać o zdrowie dziecka z powodu wystąpienia tej dolegliwości, ponieważ nie powoduje ona żadnych, groźnych następstw w rozwoju dziecka, a co ważniejsze sama mija w przeciągu czterech miesięcy od narodzin maluszka.

System odpowietrzania

Antykolkowe właściwości butelki są skoncentrowane w dwóch miejscach: w smoczku lub w samej butelce. W tym drugim przypadku mogą dotyczyć góry lub dołu wspomnianego akcesoria do karmienia. Zazwyczaj towarzyszą im specjalne zawory lub rurki. Z kolei butelki z wbudowanym wentylem aktywnie blokują przepływ powietrza podczas karmienia, tym samym zmniejszając ryzyko występowania ulewania, a nawet infekcji uszu.

Jeśli chodzi o smoczki, system odpowietrzania jest oparty na otworach w podstawie smoczka. Generalnie im więcej otworów, tym lepsze działanie. Jednak przeciętnie można spotkać modele, które zawierają od 3 do 6 dziurek.

Najskuteczniejszą opcją pozbycia się powietrza z pokarmu i wnętrza butelki jest rurka, która zapewniając próżnię, ułatwia ssanie i pozwala dziecku na ciągłe picie, bez odrywania od smoczka.

Czyszczenie i sterylizacja

Zaawansowane systemu antykolkowe wymagają szczególnej uwagi rodziców podczas czyszczenia i sterylizacji. W przypadku wcześniej wspomnianych rurek lub zaworów resztki pokarmu mogą być idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów. Niestety małe elementy trudno doczyścić zwykłą szczoteczką, dlatego lepiej zaopatrzyć się w butelkę z systemem antykolkowym w smoczku. Łatwe mycie i czyszczenie gwarantowane.

Butelka antykolkowa na pewno jest przydatnym orężem w walce z męczącymi zarówno dziecko, jak i rodziców kolkami. Zawsze warto mieć pod ręką, chociaż jedną sztukę takiej butelki, która może okazać się wybawieniem w trudnych chwilach.

butelka antykolkowa

butelka antykolkowa